• امروز : پنج شنبه - ۴ مرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Thursday - 25 July - 2024
2

گزارشی از آیین اختتامیه هفته پژوهش و نهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی

  • کد خبر : 3150
  • ۰۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۶
گزارشی از آیین اختتامیه هفته پژوهش و نهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی
سپهر فردا/ آیین اختتامیه هفته پژوهش و نهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی با سخنرانی معاون پژوهشی این دفتر و تقدیر از برخی فعالان هفته پژوهش برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سپهر فردا، حجت الاسلام والمسلمین نجف لک زایی، معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در این مراسم به ایراد سخن پرداخت و گفت: سعی ما بر این بوده است که در این هفته بیشتر از روزهای دیگر سال شور و نشاط پژوهشی محسوس شود تا افراد مختلف در داخل و خارج از دفتر تبلیغات اسلامی بتوانند بیش از پیش با آثار و تولیدات علمی این دفتر آشنایی پیدا کنند.

 لازم است حکمرانی اسلامی را از منابع اولیه استخراج نماییم تا به الهیات حکمرانی و حکمرانی الهیاتی برسیم

وی افزود: مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی در طول سال گذشته تولیدات پژوهشی متعددی را داشته اند. این موضوع در سایر شعب و مؤسسات دفتر تبلیغات اسلامی هم به خوبی محسوس بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین لک زایی با اشاره به اینکه یکی از اتفاقات مبارک در سال جاری ایجاد بخش ویژه «حکمرانی» در نمایشگاه های پژوهش برخی از بخش های دفتر تبلیغات اسلامی بوده است، اظهار کرد: در نمایشگاه پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بخش ویژه ای مرتبط با آثار تولید شده در حوزه حکمرانی تقنینی ایجاد شده است که قابل توجه می باشد. همچنین در پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی نیز این موضوع مورد عنایت مسئولین این پژوهشکده قرار گرفته است.

وی ادامه داد: می توان گفت قله هفته پژوهش در دفتر تبلیغات اسلامی ارائه کلان برنامه ها از سوی گروه ها، اعضای هیئت علمی و پژوهشکده ها بود و این موجب اظهار خرسندی مسئولین بویژه ریاست محترم دفتر شده است.

معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی پژوهش را امری دشوار برشمرد و خاطرنشان کرد: پژوهش اگرچه امری دشوار است، اما اگر با نیت الهی و در راه خدا انجام شود، نوعی از جهاد محسوب می شود. جَهد و جُهد در اصطلاح قرآنی که به صورت مطلق آمده است هم شامل جهاد با سلاح و مبارزه مسلحانه و هم جهاد علمی و تهذیبی می باشد. مقام معظم رهبری نیز نوشتن کتاب را از مصادیق جهاد می دانند. ایشان در صفحه ۵۱۸ تفسیر سوره توبه می فرمایند: جهاد در قرآن هرگونه مقاومت و مبارزه در برابر دشمن اسلام برای اعلای کلمه اسلام است.

وی جهاد را توأم با سختی و دشواری دانست و بیان داشت: تلاش در راه خدا و برای مبارزه با دشمن اسلام یا برای ترویج اسلام در میان ملت ها اگر با سختی همراه بود، می توان گفت از مصادیق جهاد است.

حجت الاسلام والمسلمین لک زایی افزود: پژوهش می بایست در قلمرویی باشد که بتواند از مصادیق جهاد قرار گیرد. یعنی در قلمرویی که جامعه و نظام اسلامی نیاز بیشتری به تولیدات علمی در آن حوزه دارد. در حال حاضر حل مسائل جامعه اسلامی و نظام اسلامی در سطوح مختلف و جهت اقامه دین، اعلای کلمه اسلام و اقامه شعائر ایمان در برابر دشمنان اسلام و نظام اسلامی از مهمترین قلمروهای پژوهش است. بحث حکمرانی از این قبیل بوده و نیازمند است به جلوه های مختلف آن در عرصه های مختلف خانواده، مدیریت، اقتصاد، سیاست و سایر عرصه ها پرداخته شود.

وی در ادامه یادآور شد: لازم است حکمرانی اسلامی را از منابع اولیه استخراج نماییم تا به الهیات حکمرانی و حکمرانی الهیاتی برسیم. هرکسی در هر عرصه ای که مشغول به پژوهش است می بایست این نکته را در نظر داشته باشد که این پژوهش من در کجا و بر چه اساس با تفکرات و اندیشه های دشمنان دین و دشمنان اسلام به مقابله می پردازد.

معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی گفت: لازم است با نگاه همدلانه به کمک بخش های مختلف رفت تا برای اعلای کلمه اسلام تلاش های خود در عرصه پژوهش را روی هم بگذاریم و بتوانیم کارهای خوب فوری حیاتی را با نیت الهی و خالصانه انجام دهیم.

برگزاری ۲۲۱ برنامه در هفته پژوهش

حجت الاسلام والمسلمین حمید نوروزنژاد، مسئول برگزاری برنامه های هفته پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی در ابتدای این مراسم به ارائه گزارشی از برنامه های هفته پژوهش و فناوری این دفتر پرداخت و گفت: پژوهش یکی از اساسی ترین نیازها و مهمترین محورهای پیشرفت است. نقش پژوهش در توسعه پایدار چنان برجسته و انکارناپذیر است که می توان آن را بدون تردید نیروی محرک رشد در همه عرصه ها اعم از اقتصاد، فرهنگ و سیاست دانست.

حجت الاسلام والمسلمین نوروزنژاد افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی به منظور گسترش فرهنگ پژوهش روز ۲۵ آذر از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور به نام روز پژوهش نامگذاری شد. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز از سال ۱۳۷۹ چهارمین هفته آذرماه را به نام هفته پژوهش نامگذاری کرد و از سال ۱۳۸۴ این نامه به هفته پژوهش و فناوری تغییر یافت.

وی با بیان اینکه معاونت پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی همه ساله در جهت گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری برنامه های متنوعی از قبیل نشست ها، کرسی ها، کارگاه ها و معرفی و رونمایی آثار را برگزار می نماید، خاطرنشان کرد: یکی از این برنامه ها برپایی نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری در سطح دفتر می باشد. به توفیق الهی امسال نیز برنامه نکوداشت هفته پژوهش و نهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی با شعار امتداد مسئله محوری در چرخه حکمرانی از طرف معاونت پژوهشی با مشارکت معاونت ها، مدیریت ها، شعب، پژوهشکده ها، مراکز و ادارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار گردید.

مسئول برگزاری برنامه های هفته پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی ادامه داد: مهمترین برنامه های هفته پژوهش و نهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی شامل معرفی و رونمایی از آثار پژوهشی و فناوری این دفتر از آذر ۱۴۰۱ تا آذر ۱۴۰۲، تجلیل از برترین های پژوهش در کرسی های موفق، پژوهشکده ها، مراکز، گروه ها، پژوهشگران، مدیران، مجلات و کارشناسان برتر و برگزاری نشست های علمی، کرسی های تخصصی و ترویجی و کارگاه های آموزشی بوده است. 

وی با برشمردن برنامه های هفته پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی اظهار کرد: برگزاری آیین افتتاحیه هفته پژوهش در روز سه شنبه ۲۱ آذر و با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین واعظی، ریاست محترم دفتر تبلیغات اسلامی و تجلیل از برترین های پژوهش، برگزاری نشست علمی در روز چهارشنبه یعنی روز پژوهش، فناوری و هوش مصنوعی که طی آن از فناوران برتر تقدیر به عمل آمد و رونمایی از جدیدترین محصولات فناوری نیز بخش دیگر این مراسم بود.

حجت الاسلام والمسلمین نوروزنژاد بیان داشت: معرفی فعالیت های پژوهشی و فناوری در عرصه بین الملل، تجلیل و قدردانی از برترین های پژوهش، برگزاری نشست مدیریت و منابع انسانی همراه با تجلیل از بازنشستگان، مدیران و کارشناسان برتر، برگزاری نشست پژوهش، نشریات و مجلات با تجلیل از صاحبان مجلات برتر دفتر و آیین اختتامیه این هفته و نهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری این دفتر در روز چهارشنبه ۲۹ آذرماه از دیگر برنامه های دفتر تبلیغات اسلامی در هفته پژوهش ۱۴۰۲ بوده است.

وی افزود: لازم به ذکر است همزمان با برنامه های هفته پژوهش افتتاحیه چهارمین همایش علوم انسانی اسلامی، پژوهش و فناوری مجمع پژوهشگاه ها را داشته ایم که اختتامیه آن در روز پنجشنبه ۳۰ آذر، ساعت ۱۳ الی ۱۵ در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور برگزار خواهد شد.

مسئول برگزاری برنامه های هفته پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه از ۱۸ تا ۲۳ آذر سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی به میزبانی دبیرخانه مجمع مراکز فرهنگ پژوهی کشور در دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: این نمایشگاه با حضور ۳۰ پژوهشگاه و مرکز فرهنگ پژوهی کشور برگزار شد که غرفه نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی نیز در آن دایر بود.

وی تعداد اثر پژوهشی چاپ اول دفتر تبلیغات اسلامی را که در مراسم افتتاحیه هفته پژوهش از آن ها رونمایی شد، شامل ۲۴۶ اثر دانست و بیان داشت: این آثار از آذر ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۲ تولید شده که ۸۰ اثر آن متعلق به پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی است. مجموع برنامه های دفتر تبلیغات اسلامی در هفته شامل ۲۲۱ برنامه در عناوین و قالب های متنوع بوده است.

در پایان این مراسم از برخی فعالان هفته پژوهش تجلیل به عمل آمد.

لینک کوتاه : https://sepehrefarda.ir/?p=3150

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.