• امروز : جمعه - ۴ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Friday - 24 May - 2024

تازه‌ها

همایش بین‌المللی «ظرفیت‌های فرهنگی و علمی ایران و آمریکای لاتین» برگزار می‌شود کاروان زیر سایه خورشید میهمان قم می‌شود/ دیدار با آیت‌الله مکارم شیرازی نرم‌افزار «دانشنامه فرق و مذاهب» رونمایی می‌شود ۵۰ درصد فضا‌های آموزشی قم را خیران احداث کرده‌اند/ رشد ۴ برابری ساخت مدرسه در قم/ رتبه بیست‌وهفتم قم در فضای آموزشی افتتاح مجموعه تفریحی گردشگری سرزمین شادی در قم با اعتبار هزار میلیارد ریال تاکید آیت الله کریمی جهرمی به زنده نگه داشتن نام و یاد خطبای بزرگ/ از ارواح خطبا و مبلغین دین و شریعت، استمداد کنیم آغاز جشن های دهه کرامت از روز چهارشنبه/ «حضرت معصومه(س)؛ بهترین دختر دنیا، الگوی عفاف و حجاب»؛ شعار محوری قم در دهه کرامت/ رونمایی از پنج پروژه حرم حضرت معصومه (س) نگاه ویژه به سرطان پستان با پیشگیری و تشخیص زودرس برنامه‌های سازمان بسیج سازندگی استان قم تشریح شد/ جشنواره روایت جهاد برگزار می‌شود افتتاح زمین چمن مصنوعی دانشکده علوم قرآنی، مزین به نام شهید راه قدس

2
در نشست خبری همایش «بررسی وضعیت دینداری ایرانیان» بیان شد:

سبک دینداری تغییر کرده ولی اصل دینداری تغییری ندارد/ ۷۹ درصد مردم اهل قرائت قرآن هستند

  • کد خبر : 1093
  • ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۸
سبک دینداری تغییر کرده ولی اصل دینداری تغییری ندارد/ ۷۹ درصد مردم اهل قرائت قرآن هستند
سپهر فردا/ معاون فرهنگی حوزه خواهران گفت: سبک دینداری تغییر کرده است ولی اصل دینداری تغییری ندارد. بلکه دینداری عمیق‌تر هم شده است البته ما در ارائه آمار، حتی کسانی را که چالشی در دینداری دارند هم در این حوزه می‌گنجانیم.

به گزارش پایگاه خبری سپهر فردا، محمدباقر صدقی، معاون ارتباطات مؤسسه مبنا، ۳۰ بهمن ماه در نشست خبری تشریح برنامه‌های همایش «بررسی وضعیت دینداری ایرانیان و رونمایی از کتاب سال‌نمای دین و دینداری» که در این مؤسسه برگزار شد، گفت: همایش مذکور روز چهارشنبه، سوم اسفند ماه در مرکز مدیریت حوزه خواهران برگزار خواهد شد و در کنار آن قرار است از پروژه سال‌نمای دین و دینداری در ایران رونمایی شود.

صدقی با بیان اینکه در این همایش از سومین دوره سال‌نمای دینداری ایرانیان رونمایی می‌شود اظهار کرد: حجج اسلام خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، فاضل، مدیر حوزه عمیه خواهران، ملکی، قائم مقام حوزه علمیه، خانم برقعی، مدیر الزهرا و دشتی، رئیس مؤسسه مبنا و چند استاندار هم از سخنرانان این همایش خواهند بود.

صدقی با بیان اینکه هدف از برگزاری این کنفرانس، هجمه‌های گسترده‌ای است که به دین و دینداری از سوی معاندین و دشمنان صورت می‌گیرد، افزود: برخلاف القائات صورت گرفته نوع و روند دینداری در کشور آن‌طور که تبلیغ می‌شود بد نیست و مردم به تعبیر رهبری حقیقتا دیندار هستند.

معاون ارتباطات مؤسسه مبنا تصریح کرد: براساس پیمایش صورت گرفته در برخی موضوعات نتایج جالبی به دست آمده است مثلا در بحث توکل به خدا در زندگی ۸۸/۴ درصد، توسل به ائمه ۷۲/۱، اعتقاد به آسمانی‌بودن قرآن، ۸۶/۹، اعتقاد به امام زمان(عج) ۷۵ درصد و لزوم اجرای دین، ۷۵ درصد در بین مردم موافق داشت. 

۷۹ درصد ایرانیان اهل قرائت قرآن هستند

وی اضافه کرد: همچنین ۸۸ درصد ایستادگی در برابر ظلم را مورد تایید قرار دادند؛  ۷۹ درصد اهل قرائت قرآن  و ۷۷ درصد اهل زیارت، ۸۸ درصد اهل دعا و نیایش، ۷۶ درصد اهل دعا و مناجات و ۶۸ درصد اهل حضور در مراسمی مانند شب‌های قدر بودند.

صدقی گفت: ۴۸ درصد خواهان حضور در اربعین به عنوان یک مناسک هستند، ۷۲  درصد معتقدند که قوانین کشور برگرفته از اسلام باید رعایت شود، ۷۶ درصد به نماز و روزه باور دارند، به صدقه ۹۳ درصد و به کمک به دیگران ۸۸ درصد باورمند و معتقد هستند.

وی با تاکید بر اینکه میزان دینداری از ابتدای انقلاب چند درصد یعنی سه تا چهار درصد کاهش داشته است، افزود: مخاطبان این پیمایش که اطلاعات آن ارائه شد جامعه نخبگانی حوزه و دانشگاه و پیمایش عمومی بوده است و در پیمایش عمومی خواهران دیندارتر شناخته شده‌اند.

صدقی بیان کرد: غیر از حوزه ۴۰ نهاد در عرصه دینداری فعال هستند و معتقدم باید انسجامی پیدا کرده و سازمان دهی مناسبتری داشته باشند.

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین آرش رجبی، معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران گفت: حوزه خواهران در عرصه تربیت و مهارت‌آموزی و کنشگری در عرصه‌های مختلف نقش دارد و با توجه به اینکه رکن این امور، طلاب خواهر هستند می‌توانند ایفای نقش مؤثرتری هم داشته باشند.

وی افزود: برخی روشنفکران تعاریفی از دینداری دارند و ما به صورت کلی سه مدل کلان دین‌ورزی داریم؛ دین‌ورزی معرفت‌بنیان یعنی عقلی و برهانی، دینداری اخلاق‌بنیان و دینداری مناسک‌بنیان که  مبتنی بر مناسک است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رجبی تصریح کرد: همه این مدل‌ها نماد بیرونی دارد و البته چیزی که بیشتر ملموس است دینداری مناسک‌محور است. البته رشد مناسک در نظر برخی افراد نشانگر رشد دینداری تلقی می‌شود ولی به نظر بنده به تنهایی کفایت نمی‌کند زیرا در روایات امانتداری و صداقت شاخص دینداری است. اهل بیت(ع) فرمودند دینداری به زیاد نماز خواندن و روزه گرفتن نیست بلکه اخلاق‌محوری و تعاملات درست اجتماعی را معیار می‌دانند.

معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران اضافه کرد: حوزه علمیه چون وظیفه تبیین حقایق و دینداری را دارد در توسعه مناسک و اخلاق درست نقش جدی دارد زیرا مناسک دور از اخلاق منجر به قشری‌گری می‌شود و مستعد ایجاد رفتارهای ضداخلاقی است.

وی با بیان اینکه حوزه علمیه در راستای ایجاد معرفت جامع، صحیح و متعادل در سبک زندگی تلاش می‌کند، اضافه کرد: حوزه خواهران با ظرفیتی که در ۲۸ استان با ۵۰۰ مرکز آموزشی پژوهشی و بیش از ۵۰ هزار طلبه فعال دارد می‌تواند نقش و اثر زیادی در تربیت دینی مردم داشته باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رجبی افزود: طلاب خواهر در عرصه تخصصی جمعیت و خانواده، ارائه خدمات روان‌شناسی و مشاوره، عفاف و حجاب و تبیین و تربیت فرزند و فضای مجازی، پیشگیری و مقابله با آسیب‌های اجتماعی و … فعالیت دارند و این مسائل در بعد ایجابی و سلبی در زدودن آسیب‌ها نقش دارد ولی الان ما در وضعیت مطلوب قرار نداریم.

اصل دینداری تغییری نکرده است

معاون فرهنگی حوزه خواهران گفت: به باور بنده، سبک دینداری تغییر کرده است ولی اصل دینداری تغییری ندارد. بلکه دینداری عمیق‌تر هم شده است البته ما در ارائه آمار، حتی کسانی را که چالشی در دینداری دارند هم در این حوزه می‌گنجانیم.

وی با بیان اینکه حضور جوانان در برخی مناسک و ظواهر، خیلی نمایان است یا آمار اعتکاف خوشحال کننده است ولی نباید دینداری را به این نمادها منحصر کنیم، تاکید کرد: برخلاف برخی که شیعه را نمادمحور می‌دانند معقتدم شیعه معرفت‌بنیان است و نه مناسک‌محور و مناسک را ابزاری برای تعمیق معرفت دینی می‌داند.

لینک کوتاه : https://sepehrefarda.ir/?p=1093

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.