• امروز : جمعه - ۴ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Friday - 24 May - 2024

تازه‌ها

همایش بین‌المللی «ظرفیت‌های فرهنگی و علمی ایران و آمریکای لاتین» برگزار می‌شود کاروان زیر سایه خورشید میهمان قم می‌شود/ دیدار با آیت‌الله مکارم شیرازی نرم‌افزار «دانشنامه فرق و مذاهب» رونمایی می‌شود ۵۰ درصد فضا‌های آموزشی قم را خیران احداث کرده‌اند/ رشد ۴ برابری ساخت مدرسه در قم/ رتبه بیست‌وهفتم قم در فضای آموزشی افتتاح مجموعه تفریحی گردشگری سرزمین شادی در قم با اعتبار هزار میلیارد ریال تاکید آیت الله کریمی جهرمی به زنده نگه داشتن نام و یاد خطبای بزرگ/ از ارواح خطبا و مبلغین دین و شریعت، استمداد کنیم آغاز جشن های دهه کرامت از روز چهارشنبه/ «حضرت معصومه(س)؛ بهترین دختر دنیا، الگوی عفاف و حجاب»؛ شعار محوری قم در دهه کرامت/ رونمایی از پنج پروژه حرم حضرت معصومه (س) نگاه ویژه به سرطان پستان با پیشگیری و تشخیص زودرس برنامه‌های سازمان بسیج سازندگی استان قم تشریح شد/ جشنواره روایت جهاد برگزار می‌شود افتتاح زمین چمن مصنوعی دانشکده علوم قرآنی، مزین به نام شهید راه قدس

4

معلمان تربیت بدنی طلایه‌دار تحقق اهداف اجتماعی نظام تعلیم و تربیت هستند/ فعالیت آموزش و پرورش استان قم در بهینه‌سازی فضاهای ورزشی چشمگیر است

  • کد خبر : 1594
  • ۰۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۰
معلمان تربیت بدنی طلایه‌دار تحقق اهداف اجتماعی نظام تعلیم و تربیت هستند/ فعالیت آموزش و پرورش استان قم در بهینه‌سازی فضاهای ورزشی چشمگیر است
سپهر فردا/ معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان قم گفت: در راستای اجرای طرح شهید سلیمانی که از ابتدای سال جاری با هدف ایجاد و بهینه‌سازی فضاهای ورزشی در مدارس مناطق کم‌تر برخوردار با قوت انجام شد که استان قم در پیشبرد طرح بسیار موفق عمل کرد.

پایگاه خبری تحلیلی سپهر فردا | امروزه با وجود استفاده‌ی بسیار زیاد از تکنولوژی‌های رایانه‌ای شرایط زندگی را طوری تغییر داده که فعالیت بدنی ما بیش از حد پایین آمده که همین امر سلامتی افراد جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ با همه این‌ها نباید از ضرورت فعالیت ورزشی در بحث سلامت افراد جامعه به ویژه اهمیت آن در یادگیری دانش آموزان غافل شویم.

ساعت ورزش دانش آموزان در مدارس باید جدی گرفته شود چرا که همین امر می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات حرکتی و فعالیتی دانش آموزان قرار گیرد چرا که علاوه بر استعداد سنجی دانش آموزان در زمینه های مختلف ورزشی، برای موفقیت در رشته های مورد علاقه ی خود آمادگی و مهارت های لازم را تحت نظر مربی های متبحر کسب خواهند کرد.

معاونت تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان قم در راستای تحقق سند تحول بنیادین و توانمندسازی دانش آموزان در رشته های ورزشی مختلف و در یک کلمه ایجاد جامعه ای سلامت اقدامات قابل توجهی را انجام داده است به همین منظور به گفت و گو با معاونت تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان پرداختیم تا بیشتر با فعالیت های این حوزه آشنا شویم.

علی یزدی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی سپهر فردا در قم با اشاره به فعالیت کارگروه تخصصی کمیته راهبردی کانون تندرستی، اظهار داشت: با عنایت به ابلاغ دستورالعمل کانون تندرستی توسط دفتر تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی وزارت متبوع در خصوص تشکیل کانون تندرستی تصمیماتی در این راستا اتخاذ شد که کارشناسی تربیت بدنی ناحیه ۳ به عنوان دبیرخانه کانون تندرستی انتخاب و پیرو این امر کارگروه های تخصصی در سطح نواحی تشکیل شد.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان قم با بیان این مطلب، تصریح کرد: کانون‌های تندرستی نقش مثبت و مؤثری در تشخیص ناهنجاری‌های قامتی دانش آموزان، کنترل وزن و چاقی و همچنین ارتقاء سواد حرکتی آنها خواهند داشت؛ لذا جلساتی به منظور هماهنگی اعضای کمیته راهبردی در سطح استان در محل مجتمع آموزشی ورزشی شهید امجدی تشکیل شد.

وی با بیان این مطلب افزود: کانون‌های تندرستی درون‌مدرسه‌ای و برون‌مدرسه‌ای در سطح استان همچنین وجود ظرفیت‌های شایسته علمی در بین معلمان تربیت بدنی فرصت بسیار ارزشمندی است.

به گفته ی یزدی دکتر محمد مشهدی که از مدرسان برتر حرکات اصلاحی آموزش و پرورش در سطح کشور می باشند رهبری کمیته راهبردی را بر عهده خواهند داشت و با حضور اساتید برجسته این رشته شاهد اتفاقات خوبی در سطح استان خواهیم بود.

وی با تاکید بر اهمیت این موضوع، خطاب به مدیران آموزشگاه های مجری طرح عنوان کرد: انتظار می رود مدیران محترم کمال همکاری را با گروه های غربالگری در سطح مدارس داشته باشند تا دانش آموزان به خوبی مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت نیاز به مراکز حرکات اصلاحی معرفی شوند.

اهمیت اقدامات ورزشی و نقش آن در زندگی دانش آموزان

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان با بیان اهمیت اقدامات ورزشی و نقش آن در زندگی دانش آموزان یادآور شد: رشته ورزشی ژیمناستیک با عنوان رشته ی پایه ی ورزشی نیازمند توجه بیشتر و ویژه ای است چرا که در انجام ورزش پایه سواد حرکتی و افزایش قدرت بدنی دانش آموزان به ویژه در سنین دبستان، نقش مؤثری دارد و در واقع ساخت مجموعه ای با این عنوان در آینده پایه گذار ورزش قهرمانی استان دراین رشته خواهد شد.

یزدی با اشاره به روند اجرای این طرح خاطرنشان کرد: به لطف خداوند و همت مسئولین مربوطه نخستین خانه ژیمناستیک آموزش و پرورش استان در زمینی به مساحت ۶۰۰ متر مربع تجهیز و راه اندازی شده است.

ضرورت توجه به ورزش های پایه در سنین کودکی

وی توجه به ورزش های پایه در سنین کودکی را دارای اهمیت ویژه ای دانست و عنوان کرد: خانه ژیمناستیک مجموعه آموزشی ورزشی شهید امجدی علاوه بر شرکت در مسابقات ویژه دانش آموزان پیشرفته در اختیار دانش آموزان مبتدی در دوره تحصیلی ابتدایی نیز قرار خواهد گرفت.

به گفته ی این مقام مسئول به دلیل اهمیت وجود سالن تخصصی ژیمناستیک با عنوان مادر تمام رشته های ورزشی و کمبود این فضا در استان این خانه در مجموعه آموزشی و ورزشی شهید امجدی آموزش و پرورش ایجاد و راه‌اندازی شد.

وی با اشاره به تجهیزات سالن ورزشی ژیمناستیک آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: این سالن مجهز به پیست حرکات زمینی، چهار دار حلقه، دو بارفیکس، پارالل، هشت خرک است و چهار کانون به صورت همزمان می توانند در آن فعالیت کنند.

یزدی فعالیت خانه ژیمناستیک را در دو نوبت صبح و عصر و در سه سانس صبح و سه سانس بعد از ظهر اعلام کرد و افزود: با توجه به وسعت این خانه هر سانس ظرفیت تمرین برای ۶۰ نفر تحت نظر چهار مربی را در گروه های ۱۵ نفره دارد؛ به این معنا که ۱۸۰ نفر در نوبت صبح و ۱۸۰ نفر در نوبت بعد از ظهر می توانند از این ظرفیت بهره ببرند.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان قم، خانه ژیمناستیک قم را میزبان ۳۶۰ نفر در روز دانست و گفت: فعالیت های ورزشی آن هم در یک محیط استاندارد، با تجهیزات مناسب و به روز و مربی های تخصصی باعث پیشرفت دانش آموز در عرصه های استانی و ملی و حتی جهانی خواهد شد و قطعا در ایجاد روحیه و نشاط دانش آموزان و خانواده آنان تاثیر بسزایی دارد.

وی با اشاره به این موضوع که مدارس ابتدایی هم می توانند برای تشکیل کلاس تربیت بدنی از این فضا استفاده کنند گفت: اولین سالن اختصاصی رشته وزنه برداری نیز در استان به بهره برداری رسید که با توجه به ظرفیت های خوب استان جهت ترویج رشته وزنه برداری، سالن اختصاصی این رشته در مجموعه ورزشی شهید بیطرفان ناحیه ۳ تجهیز و در حال حاضر نیز آماده ارائه خدمات به علاقه مندان این رشته ورزشی است.

یزدی سالن وزنه‌برداری مجتمع آموزشی ورزشی شهید بیطرفان را مجهز به دستگاه های بدنسازی و همچنین دو تخته وزنه برداری دانست که در حال حاضر دانش آموزان مستعد و علاقمند پسر دوره های تحصیلی متوسطه اول و دوم می‌توانند جهت فراگیری رشته وزنه برداری از این سالن استفاده کنند.

وی با بیان روند برگزاری کارگاه های درس تربیت بدنی نیز ابراز داشت: در این کارگاه ها شیوه های نوین تدریس درس تربیت بدنی در دوره های تحصیلی ابتدایی و متوسطه در شرایطی که برگزاری کلاس درس تربیت بدنی به علت شرایط جوی و یا کمبود تجهیزات امکان اجرای فعالیت ورزشی را با چالش مواجه می سازد، تدریس می شود.

معلمان تربیت بدنی؛ طلایه دار تحقق اهداف اجتماعی نظام تعلیم و تربیت

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان قم معلمان درس تربیت بدنی را طلایه دار تحقق اهداف اجتماعی نظام تعلیم و تربیت دانست و افزود: اهمیت فعالیت بدنی و ورزش نیز بر سلامت کودکان نوجوانان و بزرگسالان مسئله‌ای است که مورد پژوهش قرار گرفته و مستندات علمی زیادی در این خصوص ارائه شده است.

وی نقش معلم تربیت بدنی را در تربیت اجتماعی و ورزشی دانش آموزان بسیار مهم قلمداد کرد و گفت: یکی از عوامل موثر در اجرای برنامه‌های آموزشی مطابق سند تحول بنیادین همچنین یکی از استراتژی های معاونت تربیت بدنی توانمندسازی منابع انسانی است.

یزدی مرکز حرکات اصلاحی هاجر را یکی از مجهزترین مراکز حرکات اصلاحی کشور معرفی کرد که جهت استفاده دانش آموزان دختر و پسر و خانواده های گرامی ایشان در اختیار آنان قرار گرفته است.

این مقام مسئول در زمینه نحوه پذیرش دانش آموزان در این مرکز تاکید کرد: پس از شناسایی دانش آموزان دارای ناهنجاری های ساختار قامتی توسط معلم تربیت بدنی می توانند با در دست داشتن معرفی نامه از مدیر مدرسه به مرکز حرکات اصلاحی هاجر مراجعه نموده و از امکانات این مرکز برخوردار شوند.

وی در پایان افزود: المپیاد های ورزشی درون مدرسه ای هرساله در مدارس سراسر استان با مشارکت حدود ۹۰ هزار دانش آموز  قمی انجام می شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://sepehrefarda.ir/?p=1594
  • نویسنده : الهام پناهی فر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.