• امروز : جمعه - ۴ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Friday - 24 May - 2024

تازه‌ها

همایش بین‌المللی «ظرفیت‌های فرهنگی و علمی ایران و آمریکای لاتین» برگزار می‌شود کاروان زیر سایه خورشید میهمان قم می‌شود/ دیدار با آیت‌الله مکارم شیرازی نرم‌افزار «دانشنامه فرق و مذاهب» رونمایی می‌شود ۵۰ درصد فضا‌های آموزشی قم را خیران احداث کرده‌اند/ رشد ۴ برابری ساخت مدرسه در قم/ رتبه بیست‌وهفتم قم در فضای آموزشی افتتاح مجموعه تفریحی گردشگری سرزمین شادی در قم با اعتبار هزار میلیارد ریال تاکید آیت الله کریمی جهرمی به زنده نگه داشتن نام و یاد خطبای بزرگ/ از ارواح خطبا و مبلغین دین و شریعت، استمداد کنیم آغاز جشن های دهه کرامت از روز چهارشنبه/ «حضرت معصومه(س)؛ بهترین دختر دنیا، الگوی عفاف و حجاب»؛ شعار محوری قم در دهه کرامت/ رونمایی از پنج پروژه حرم حضرت معصومه (س) نگاه ویژه به سرطان پستان با پیشگیری و تشخیص زودرس برنامه‌های سازمان بسیج سازندگی استان قم تشریح شد/ جشنواره روایت جهاد برگزار می‌شود افتتاح زمین چمن مصنوعی دانشکده علوم قرآنی، مزین به نام شهید راه قدس

2
مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری قم:

باغ گیاه‌ شناسی در قم احداث می‌شود/ توزیع ۵۰ هزار اصله نهال همزمان با هفته درختکاری در قم

  • کد خبر : 3517
  • ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۹
باغ گیاه‌ شناسی در قم احداث می‌شود/ توزیع ۵۰ هزار اصله نهال همزمان با هفته درختکاری در قم
سپهر فردا/ مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری قم گفت: باغ گیاه شناسی در بوستان هزار هکتاری به مساحت ۱۲۰ هزار متر مربع ایجاد خواهد شد و امیدواریم تا پایان سال آینده این مجموعه مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سپهر فردا، پیام جوادیان مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری قم در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته درختکاری در سالن مولوی شهرداری قم برگزار شد، از آغاز عملیات عمرانی باغ گیاه‌شناسی خبر داد و اظهار داشت: باغ گیاه‌شناسی واقع در بوستان هزار هکتاری به مساحت ۱۲۰ هزار مترمربع در نظر گرفته‌شده است که توسط یکی از مشاورین شاخص کشوری طراحی‌شده است.

وی اضافه کرد: عملیات اجرایی این باغ حدود ۳ ماه پیش آغاز شد که امیدواریم تا پایان سال ۱۴۰۳ این مجموعه علمی و تفریحی به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری قم با بیان اینکه تلاش داریم مراکز علمی مختلف و مردم با گیاهان مختلف آشنا شوند، اظهار داشت: باغات مختلف گیاهان دارویی، گیاهان آبزی و … در این باغ گیاه‌شناسی احداث خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه تلاش داریم زائران را حدود ۲ الی ۳ روز در این شهر نگه‌داریم، مطرح کرد: این اتفاق می‌تواند موجب اشتغال‌زایی و رونق مباحث اقتصادی در استان قم شود.

به دنبال شاخص سازی بلوار پیامبر اعظم(ص) به‌عنوان یک بلوار فرهنگی و اجتماعی هستیم

جوادیان با تأکید بر اینکه به دنبال شاخص سازی بلوار پیامبر اعظم(ص) به‌عنوان یک بلوار فرهنگی و اجتماعی هستیم، عنوان کرد: در سال ۱۲۰ مناسبت مختلف و شاخص داریم که بخشی از آن‌ها در این بلوار برگزار می‌شوند.

وی ادامه داد: شاخص‌سازی این بلوار موجب می‌شود که کاربری‌های غیر معنوی در این بلوار شکل نگیرند و در این راستا مباحث زیباسازی و فضای سبز را دنبال می‌کنیم.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری قم با اشاره به اینکه تلاش داریم با اقدامات مختلف حالت باغ شهری قم را حفظ کنیم، خاطرنشان کرد: مجموعه‌های مختلفی در عرصه باغات شهری اظهارنظر می‌کنند که کار را از دست شهرداری خارج کرده‌اند.

هیچ پارک غیر ایمنی در سطح شهر قم نداریم

وی با بیان اینکه هیچ پارک غیر ایمنی در سطح شهر قم نداریم، تصریح کرد: ۳۹۷ بوستان در شهر قم داریم که مراحل ایمن‌سازی وسایل بازی در تمام این بوستان‌ها دنبال شده است.

جوادیان به پروژه‌های شاخص سال ۱۴۰۲ اشاره کرد و گفت: احداث بزرگ‌ترین تونل نوری کشور در بلوار پیامبر اعظم(ص)، نورپردازی کوه دو برادران، نورپردازی کوه خضر، نورپردازی اشجار، نورپردازی تونل غدیر، حذف زوائد بصری، کوچه‌های آسمانی، درختان نوری و … ازجمله این پروژه‌ها هستند.

وی با اشاره به برنامه‌های هفته درختکاری، یادآور شد: جشن روز درختکاری فردا دوشنبه ۱۵ اسفندماه در بوستان ظهور با حضور شهردار و مدیران شهری برگزار خواهد شد.

اختتامیه جشنواره شهرنگار در هفته درختکاری

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری قم با بیان اینکه مقام معظم رهبری توجه ویژه‌ای به موضوع درختکاری دارند، اذعان کرد: در هفته درختکاری اختتامیه جشنواره شهرنگار را خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: ۶۰ هنرمند که جزو هنرمندان بومی و ملی هستند از صبح روز ۱۵ اسفندماه به طراحی آثار خود خواهند پرداخت.

دریافت نهال رایگان از طریق سامانه ۳۰۰۰۱۳۹۷

جوادیان از توزیع ۵۰ هزار اصله نهال به مردم یادکرد و گفت: متقاضیان باید کلمه نهال را به سامانه ۳۰۰۰۱۳۹۷ پیامک کرده و مراحل ثبت‌نام خود را از طریق لینک ارسالی دنبال کنند.

وی با اشاره به اینکه طرح کاشانه شامل کاشت رایگان در اماکن مسکونی در این ایام انجام می‌شود، مطرح کرد: طرح اقاقیا نیز که کاشت درخت در اماکن مذهبی، دانشگاه‌ها، مساجد، امامزاده‌ها است، در این ایام دنبال می‌شود.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری قم با بیان اینکه طرح ارغوان با ارائه ۱۵۰ مبحث آموزشی و مسابقات مختلف در این ایام دنبال می‌شود، عنوان کرد: برنامه‌های هفته درختکاری از تاریخ ۱۵ اسفندماه آغاز می‌شود و تا روزهای پایانی سال ادامه دارد.

۵۷۴ پروژه شهری در سال ۱۴۰۲ انجام‌شده است

وی با اشاره به اینکه ۵۷۴ پروژه شهری در سال ۱۴۰۲ انجام‌شده است، مطرح کرد: از این تعداد ۳۲۰ پروژه مرتبط با فضای سبز و ۲۵۴ پروژه با مباحث سیما و منظر مرتبط است.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری قم با بیان اینکه بودجه سازمان در سال ۱۴۰۲ بالغ‌بر ۸۷۰ میلیارد تومان است، عنوان کرد: این بودجه در مباحث مختلف تملک، نگهداری، توسعه و احداث فضای سبز مصرف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این بودجه حدود ۱۰ درصد بودجه کل شهر قم را شامل می‌شود، خاطرنشان کرد: این موضوع اهمیت شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری به موضوع فضای سبز را نشان می‌دهد.

جوادیان با تأکید بر اینکه سرانه فضای سبز قم به ۲۰٫۵ مترمربع رسیده است، تصریح کرد: باتوجه به ظرفیت منابع آبی، توسعه را با احتیاط بیش‌تری انجام دادیم.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای فعالیت مدیریت شهری جدید توسعه با آبیاری تحت‌فشار و هوشمند بوده است، یادآور شد: در موضوع توسعه فضای سبز تلاش شده است تمام مباحث علمی دنبال شود.

فعالیت بیش از ۲ هزار نفر در عرصه فضای سبز و سیما و منظر

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری قم اضافه کرد: حدود ۲ هزار نفر در عرصه فضای سبز و ۲۰۰ نفر در عرصه سیما و منظر شهری فعالیت دارند.

وی پروژه‌های شاخص فضای سبز در سال گذشته را مدنظر قرارداد و افزود: مهم‌ترین پروژه، موضوع انتقال پساب است که تکمیل آن می‌تواند موجب افزایش توسعه فضای سبز شود.

جوادیان با تأکید بر اینکه جداسازی فضای سبز از آب شرب هرسال افزایش پیدا می‌کند، اظهار کرد: در تلاش هستیم به مرور استفاده از آب شرب شهری را به حدود صفر برسانیم.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۳۵۰ هزار مترمربع توسعه عرصه‌های جنگلی را داشتیم، مطرح کرد: تمام گل و گیاهی که در سطح شهر قم کاشت می‌شود در مرکز گل و گیاه در بوستان غدیر تولید می‌شود که هزینه آن حدود یک چهارم قیمت بازار است.

بودجه خرید اقلام گیاهی امسال به ۱۴ میلیارد تومان رسید

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری قم ادامه داد: بودجه خرید اقلام گیاهی امسال به ۱۴ میلیارد تومان رسیده است، درحالی‌که در اصفهان حدود ۱۰۰ میلیارد، مشهد ۹۰ میلیارد و تهران ۴۰۰ میلیارد تومان است.

وی انتقادات از ورودی‌های شهر قم را مدنظر قرار داد و افزود: شهر قم ۶ ورودی دارد که طراحی‌های لازم برای آن‌ها انجام‌شده و تا پایان سال طرح دو ورودی شهر به بهره‌برداری خواهد رسید.

نصب ۶۰ المان تصویر شهدای استان قم در ورودی‌ها

جوادیان با بیان اینکه ۶۰ المان تصویر شهدای استان قم را در ورودی‌ها خواهیم داشت، عنوان کرد: به موضوع ورودی‌های شهر قم توجه جدی داریم که البته وظایف در این راستا میان معاونت‌های مختلف تقسیم‌شده است.

وی با اشاره به اینکه بوستان زائر بخشی از بوستان هزار هکتاری است، خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۱ بوستان زائر افتتاح و در سال ۱۴۰۲ تکمیل شد.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری قم با بیان اینکه فاز نخست شهرک قدس زیرساخت‌های خوبی در عرصه فضای سبز ندارد، تصریح کرد: به همین منظور از بلوار پاسداران شهرک قدس ورودی مناسبی برای بوستان کوثر قراردادیم تا اهالی این منطقه نیز بتوانند از ظرفیت فضای سبز بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به اینکه بوستان خضر ۵۴۰ هزار مترمربع مساحت دارد، یادآور شد: بوستان خضر باتوجه به موقعیت استراتژیکی که دارد مورد استقبال مطلوب و ویژه شهروندان قرار گرفته است.

لینک کوتاه : https://sepehrefarda.ir/?p=3517

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.