• امروز : دوشنبه - ۲۸ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 17 June - 2024
7
در نشست خبری تشریح برنامه های آستان مقدس حضرت معصومه(س) به مناسبت دهه کرامت مطرح شد؛

آغاز جشن های دهه کرامت از روز چهارشنبه/ «حضرت معصومه(س)؛ بهترین دختر دنیا، الگوی عفاف و حجاب»؛ شعار محوری قم در دهه کرامت/ رونمایی از پنج پروژه حرم حضرت معصومه (س)

  • کد خبر : 3549
  • ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۴
آغاز جشن های دهه کرامت از روز چهارشنبه/ «حضرت معصومه(س)؛ بهترین دختر دنیا، الگوی عفاف و حجاب»؛ شعار محوری قم در دهه کرامت/ رونمایی از پنج پروژه حرم حضرت معصومه (س)
سپهر فردا/ نشست خبری تشریح برنامه های آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) به مناسبت دهه کرامت با حضور اصحاب رسانه در پژوهشکده علامه طباطبایی(ره) برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سپهر فردا، حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمد مشرف در نشست خبری تشریح برنامه های آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها به مناسبت دهه کرامت که پیش از ظهر امروز در سالن جلسات پژوهشکده علامه طباطبایی(ره) قم برگزار شد، عنوان کرد: با توجه به روایت امام رضا علیه السلام «الامام عز المؤمنین» شعار سراسری دهه کرامت «باشما سربلند هستیم» انتخاب شده است.

وی اضافه کرد: «حضرت معصومه سلام الله علیها؛ بهترین دختر دنیا، الگوی عفاف و حجاب» به عنوان شعار محوری برای قم انتخاب شده است و برنامه‌های این دهه کرامت پیرامون این موضوع انتخاب شده است

رئیس ستاد آیین های فاطمی و معاون فرهنگی آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) اظهار کرد: رایزنی هایی صورت گرفته است که حرم حضرت معصومه سلام الله علیها دبیرخانه ستاد ملی تکریم دختران شود و این مکان قرارگاه و پایگاهی برای راهبری کنشگران اجتماعی در حوزه تکریم دختران باشد.

وی در رابطه با جشن‌های دهه کرامت گفت: مراسم افتتاحیه جشن های دهه کرامت در روز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ساعت ۷:۳۰ با حضور تولیت‌ها و اقشار مختلف مردم در شبستان امام خمینی (ره) برگزار می‌شود. این برنامه با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری و قرائت قرآن و مدیحه سرایی توسط حیدرزاده و شعر خوانی آیینی مجید تال برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین مشرف ادامه داد: مراسم شب میلاد (جمعه) معصومه سلام الله علیها با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین حسین استاد عالی و مدیحه سرایی سید مجید بنی فاطمه همراه است. همچنین در شام ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها نیز با سخنرانی با شعر خوانی صابر خراسانی و مداحی محمود کریمی برگزار می‌شود.

وی افزود: در شب ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها بعد از اقامه نماز جمعه، قرائت سراسری زیارت نامه حضرت معصومه سلام الله علیها در بقاع متبرکه و مساجد سراسر کشور همزمان با حرم حضرت معصومه سلام الله علیها برگزار خواهد شد.

وی اضافه کرد: روز جمعه برنامه‌ای با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی و خطبه خوانی و مدحیه سرایی محمدرضا طاهری برگزار خواهد شد.

رئیس ستاد آیین های فاطمی و معاون فرهنگی آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) گفت: چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت در شبستان امام خمینی (ره) جشن پنج هزار دانشجویان دختر سراسر کشور برگزار می‌شود که این برنامه با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان و مداحی حدادیان و شهر خوانی آیینی برقعی همراه است.

وی با بیان اینکه اعزام خادمان حرم حضرت معصومه سلام الله علیها با عنوان سفیران کرامت از دیگر برنامه های دهه کرامت است، تصریح کرد: تا کنون طرح سفیران کریمه برای ۲۵ استان و ۲۹ کشور هماهنگ شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مشرف بیان کرد: به نیت ورود حضرت معصومه سلام الله علیها به قم در سال ۲۰۱ هجری قمری، در ۲۰۱ سراسر دنیا مراسم و جشن های میلاد حضرت معصومه سلام الله علیها و دهه کرامت برگزار می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری جشن تکلیف نو مکلفان در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها گفت: برگزاری مسابقه قرآنی ویژه بانوان، معرفی حافظان کل قرآن و کسانی که در مرکز حفظ قرآن آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها موفق به حفظ شدند، برگزاری جلسه نقد و بررسی کتاب، نشست های علمی و ترویجی درباره معرفی شخصیت حضرت معصومه سلام الله علیها از دیگر برنامه‌هایی است که برای این ایام در نظر گرفته شده است.

رئیس ستاد آیین های فاطمی و معاون فرهنگی آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) با اشاره به اینکه مراسم خطبه خوانی ویژه بانوان نیز برگزار می‌شود، گفت: در این ایام اجتماعاتی ویژه بانوان برگزار می‌شود که از جمله آن‌ها اجتماع بانوان طلبه در ۲۳ اردیبهشت ساعت ۱۰:۳۰، اجتماع بانوان امدادگر و محفل ادبی شعر ویژه بانوان است.

وی ادامه داد: اجتماع بانوان بین الملل، جشن های مردمی به زبان عربی، آذری و اردو از دیگر برنامه های بخش بین‌الملل حرم حضرت معصومه سلام الله علیها است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مشرف عنوان کرد: پخش برنامه ها از رسانه ملی و شبکه های اجتماعی از جمله برنامه ریزی های حرم حضرت معصومه سلام الله علیها برای دهه کرامت است.

وی با اشاره به برگزاری به ویژه برنامه‌هایی برای کودکان و نوجوانان گفت: در این ایام از کودکان و نوجوانان مورد تکریم ویژه قرار می‌گیرند و از متبرکات حرم حضرت معصومه هدیه ای به آن‌ها داده می‌شود.

رئیس ستاد آیین های فاطمی و معاون فرهنگی آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) یادآور شد: بازدید از موزه حرم حضرت معصومه سلام الله علیها در روز میلاد به صورت رایگان و در دیگر روزهای دهه کرامت به صورت نیم بها میزبان علاقه‌مندان است.

جشن های دهه کرامت از روز چهارشنبه آغاز می شود

حجت الاسلام والمسلمین فلاحی، مدیر حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها نیز عنوان کرد: دهه کرامت با بیش از دو دهه فعالیت فرهنگی که در آن صورت گرفته است تبدیل به یک ظرفیتی برای اقدامات فرهنگی، تبلیغی، ترویجی و حتی اجتماعی و عمرانی شده است.

وی بیان کرد: حرم حضرت فاطمه معصومه (س) به عنوان دومین حرم اهل بیت علیهم السلام یکی از مجموعه هایی است که نقش مهمی در مسائل فرهنگی کشور و الگو سازی دارد؛ زیرا شخصیت حضرت معصومه (س) الگو است به همین خاطر حرم این بانوی بزرگوار نیز می‌تواند الگو ساز باشد.

مدیر حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها با بیان اینکه جشن های دهه کرامت قبل از آغاز این دهه یعنی از روز چهارشنبه آغاز می‌شود، گفت: همانند سال‌های گذشته تلاش می‌شود که یک نشاط اجتماعی خوب و فراگیر ایجاد شود. در حرم مطهر نیز با همه توان آمادگی داریم که در زمینه های مختلف درمانی، فرهنگی، خدماتی و… از زائرین استقبال و به آن‌ها خدمت رسانی کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین فلاحی ادامه داد: به مناسبت دهه کرامت گل آرایی صحن مطهر، جایگاه و همه فضاهای مورد تردد زائرین توسط خادمین آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) و با همکاری خادمان امام رضا (ع) انجام خواهد شد.

وی افزود: زمینه برای خدمت رسانی در فضاهای منتهی به حرم مطهر مثل میدان آستانه و همچنین در صحن جواد ائمه علیه السلام و پیامبر اعظم آماده شده تا مواکب به زائرین خدمت رسانی کنند.

مدیر حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها بیان کرد: دیدار با خانواده های شهیدان، اجرای برنامه‌های متنوع توسط خادمین سفیران کریمه با بسته های مختلف فرهنگی، برگزاری نماز جماعت همراه با جلسات شادی از دیگر برنامه‌های این ایام است.

وی یادآور شد: با توجه به اتفاقات عرصه بین‌الملل، باید امسال امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) را بیشتر معرفی کنیم و این دو حرم منبع و مرکز قدرت نرم جمهوری اسلامی هستند و معرفی شخصیت حضرت معصومه(س) در زمینه اجتماعی و فرهنگی برای الگوی‌گیری دختران و زنان از ایشان باید انجام شود.

از پنج پروژه حرم حضرت معصومه (س) در دهه کرامت رونمایی می شود

هادی محمود نژاد، معاون اجرایی آستان حضرت معصومه(س) نیز در این نشست با اشاره به بهره برداری و رونمایی برخی از از پروژه‌ها در ایام دهه کرامت، عنوان کرد: مقرنس کاری در بالای سر رواق قرار دارد که توسط هنرمندان قمی مرمت، تذهیب و نقاشی شده است که فاز اول آن در دهه کرامت رونمایی می‌شود.

وی ادامه داد: درب مزین به قلم‌کاری، طلاکاری، گره چوب، میناکاری و خطاطی با همکاری هنرمندان قم و اصفهان و نظارت مهندسان آستان قدس رضوی در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها برای تقدیم به حرم امام رضا علیه السلام ساخته شده است.

معاون اجرایی آستان حضرت معصومه(س) با بیان اینکه دو تن از خیرین و خادمان حرم حضرت معصومه سلام الله علیها هزینه های این کار را به عهده داشتند، گفت: این درب در دهه کرامت رونمایی و برای نصب به حرم حضرت رضا علیه السلام ارسال می‌شود.

محمودنژاد با اشاره به رونمایی پروژه کاشی کاری صحن جوادالائمه علیه السلام، بیان کرد: ضریحی برای محلی به عنوان رأس الحسین در کشور سوریه ساخته شده است که در این ایام رونمایی و ارسال می‌شود. هزینه های آن را یکی از خیرین و خادمین حرم حضرت معصومه سلام الله علیها به عهده داشته است.

معاون اجرایی آستان حضرت معصومه(س) اظهار کرد: در ایام دهه کرامت از ساختمان چند منظوره موکب آستان حضرت معصومه سلام الله علیها رونمایی می‌شود. در این ساختمان امکانات مورد نیاز زائران اربعین مانند وضوخانه، دفاتر خدماتی، محل مراسمات و… در نظر گرفته شده است.

لینک کوتاه : https://sepehrefarda.ir/?p=3549

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.